Bez kategorii
Matura Język polski Zakres podstawowy

Matura Język polski Zakres podstawowy

NOWA Teraz matura Język polski Zakres podstawowy

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest zapoznanie się ze strukturą egzaminu oraz tematami, które mogą się pojawić. Egzamin składa się z trzech części:

 • pierwsza część to rozumienie tekstu czytanego;
 • druga część to rozumienie tekstów słuchanych;
 • trzecia część to produkcja tekstu pisemnego.

W każdej z tych części możesz zdobyć maksymalnie 40 punktów. Aby zdać egzamin, musisz uzyskać co najmniej 60% punktów.

Odpowiednia praca własna i systematyczność to klucze do sukcesu. Jeśli chcesz się dobrze przygotować do egzaminu maturalnego, musisz regularnie ćwiczyć i powtarzać materiał. Pamiętaj także o tym, żeby spać i odpoczywać – stres i brak snu mogą negatywnie wpłynąć na Twoje wyniki.

Codzienna lektura to doskonały sposób na utrwalenie materiału i poprawienie swoich umiejętności czytania ze zrozumieniem. Wybieraj różnorodne teksty: książki, gazety, artykuły internetowe itp. Słuchanie audiobooków lub podcastów to także dobre ćwiczenie na poprawienie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.

Pamiętaj także o tym, żeby ćwiczyć produkcję tekstu pisemnego – napisanie kilku akapitów codziennie pomoże Ci się rozwinąć i poprawi Twoje umiejętności pisania. Regularne ćwiczenia pozwolą Ci nabrać pewności siebie i sprawności w trakcie egzaminu.

Podsumowując, aby przygotować się do egzaminu maturalnego jak najlepiej, musisz:

 • dowiedzieć się jak najwięcej o strukturze egzaminu i tematach, które mogą się pojawić;
 • regularnie ćwiczyć i powtarzać materiał;
 • czytać różnorodne teksty;
 • słuchać audiobooków lub podcastów;
 • ćwiczyć produkcję tekstu pisemnego.

Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

Matura z języka polskiego to egzamin, który może przysporzyć wielu problemów. Warto więc odpowiednio się do niego przygotować. Pamiętaj o kilku podstawowych rzeczach:

 • Znajdź czas na naukę. Warto poświęcić się temu egzaminowi i znaleźć regularny czas w ciągu dnia lub tygodnia, który będzie dedykowany jedynie jego przygotowaniom. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się skupić i efektywnie pracować.
 • Zorganizuj swoje materiały. Przejrzyj swoje zeszyty i notatki ze szkoły, a także książki do nauki języka polskiego. Uporządkuj je w sposób, który ułatwi Ci pracę – np. według działów tematycznych lub dat. Dzięki temu unikniesz chaosu i błędów podczas nauki.
 • Stwórz plan nauki. Rozpisz sobie, co chcesz przerobić w ciągu dnia lub tygodnia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się skupić i unikniesz przekraczania deadline’ów. Pamiętaj także o regularnych powtórkach materiału – mogą one pomóc Ci utrwalić wiadomości na dłużej.
 • Wybierz metodę nauki, która Ci odpowiada. Nie każdy uczy się w taki sam sposób – jedni preferują czytanie tekstów, inni słuchanie podcastów, a jeszcze inni oglądanie filmów edukacyjnych. Wybierz takie narzędzie, które pozwoli Ci się skutecznie uczyć i motywuje do dalszej pracy.

Pamiętaj – matura to ważny egzamin, ale nie jest on niemożliwy do zdania. Jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz, masz duże szanse na sukces!

Co zawiera się w podstawowym zakresie matury z języka polskiego?

W podstawowym zakresie matury z języka polskiego znajduje się kilka różnych elementów. Wśród nich są: czytanie ze zrozumieniem, analiza i interpretacja tekstów kultury, rozumienie funkcji językowych, porozumiewanie się w mowie i piśmie. Każdy z tych elementów jest bardzo ważny i wymaga od uczniów dużego zaangażowania. Aby dobrze przygotować się do matury, trzeba więc poświęcić dużo czasu na naukę i pracę.…